V Przegląd Piosenki Prawdziwej – Solidarnościowej – zapowiedź

V Przegląd Piosenki Prawdziwej – Solidarnościowej
Karlino 12.10.2018 g.18:00 w Homanit ArenieW 2014 roku w rocznicę 25-lecia „Wyborów Czerwcowych” z 4 czerwca 1989 roku, które umożliwiły i zapoczątkowały przekształcenie państwowości polskiej z systemu socjalistycznego PRL-u w demokratyczne, suwerenne i niepodległe Państwo Polskie – III RP, został zorganizowany w Karlinie I Powiatowy Przegląd Piosenki Prawdziwej. Ówczesne zainteresowanie oraz jego odbiór wśród uczestników i publiczności sprawił, iż formuła II zorganizowanego w październiku 2015 roku uległa rozszerzeniu. W prezentacjach muzycznych wystąpili zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, ale także osoby dorosłe. Dziś przystępując do organizacji V Przeglądu chcemy zachęcić do udziału, także uczestników z poza powiatu białogardzkiego. Realizacja powyższego przedsięwzięcia ma na celu poznanie tych niezbyt odległych w czasie wydarzeń, by nie uległy one zapomnieniu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Jest to, inna w formie edukacja, choć równie skuteczna, bo przy pomocy pieśni i piosenki z okresu dzieciństwa, młodości ich dziadków czy rodziców.
Od 2017 roku w Karlinie podczas Przeglądu Piosenki Prawdziwej mamy niezwykłą przyjemność wysłuchać wyjątkowego recitalu pana Leszka Wójtowicza – barda podziemnej Solidarności, który również w tym roku zaczaruje zgromadzonych w Homanit Arenie gości. Artysta Piwnicy Pod Baranami, polski poeta, pieśniarz, gitarzysta i kompozytor z pewnością zapewni publiczności dodatkową dawkę historii w postaci unikatowych komentarzy do wykonywanych przez siebie utworów, wśród których znajdują się piosenki z lat walki o wolność, jak również utwory współczesne.
Ideą przewodnią przeglądu jest Festiwal Piosenki Zakazanej, który się odbył w dniach 20-22 sierpnia 1981 roku w Gdańsku. Utwory zaprezentowane w trakcie przeglądu były prawdą o sytuacji polityczno-gospodarczej kraju pod rządami władzy komunistycznej i poszukiwaniem nadziei na przemiany. Dziś, odtwarzając utwory muzyczne z minionego okresu, możemy oddać cześć pamięci ich twórców i wykonawców.
Patronaty nad Przeglądem Piosenki „Solidarnościowej” sprawują Senator RP Pani Grażyna Anna Sztark oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w imieniu których serdecznie zapraszamy na wydarzenie wszystkich, którzy chcą w takiej formie upamiętnić tak ważne wydarzenia z historii naszej Ojczyzny.